MAFIE

WWW-MAFIE

Jsou chvilky, kdy člověku připadá, že přestává chápat význam slov, která běžně používal a znal. Získává pocit, že přestává rozumět světu , že svět je jiný, cizí a nepřátelský. Co v takovém případě pomůže zachovat vnitřní klid, jak klid již získaný získat zpět? Lze buď upevnit obranné pozice, posílit ostrahu a uchýlit se do hlubin svého světa, nebo naopak odvážně vyjít ven, přímými dotazy a diskusí se ujistit, zda přestáváme rozumět pouze my, zda se význam slov opravdu mění, či je-li to jen zdání a klam, kterému podléhají pouze někteří, podivně náchylní jedinci. Mrzelo by nás, kdyby záporní hrdinové, ke kterým lze míti i svým způsobem kladný vztah, černobílí muži s koženými obličeji, v oblacích cigaretového kouře v přítmí garáže, vedoucí řeči na úrovni a občas kropící jiné, sobě podobné, dávkou ze samopalu, kdyby tito smutní představitelé jistého druhu mužnosti byli na svých postech ikon nahrazeni amébovitými chlápky s podbradky, vláčejícími v upocených rukou nadité kufříky. Možná je to jen nostalgie a stesk po dobách, kdy svět byl tak jednoduchý, že i zločin mohl mít své kouzlo, obrana mladického sklonu romantizovat si všechny druhy polosvěta a nechuť přistoupit na vidění světa jako spiknutí.

Začneme z nejméně romantického pohledu, ze strany, která je při hře na četníky a zloděje trest. Nasadíme optiku každodenní úmorné a pramálo efektní práce a zkusíme si uvědomit, jak velký rozdíl je rozdíl ve významu slov stíhat a unikat. Přestává legrace, jde do tuhého a romantika je rozstřílena na cucky již několika málo smutnými úvodními fakty. Kde jinde začít než v registrech svazků, ten nejvhodnější najdeme na adrese "Registru organizovaného zločinu". Obsahuje články, nové informace a linky na vše, co se týká organizovaného zločinu a jeho zájmu, přehledně rozčleněno na teritoria a sféry zájmu, takže tu máme Cosa nostru, americkou, čínskou i ruskou Mafii, japonskou Yakuzu, jihoamerické drogové kartely, ale i Nigerijce a Yardies.

Adresy, na které se lze obrátit v případě nebezpečí, ohrožení, nejistoty či jenom z profesionálního i amatérského zájmu, adresy, jež neznamenají pouze zdroj informací, ale kde je i složka výkonná, represivní a potírací, tedy adresy "nejslavnějších případů FBI". Takže nejdříve vítejte u federálů, kde jsou nezákoné činnosti přesně klasifikovány a roztříděny, v síni slávy najdete bohatýrskou historii bojů se zločinem, ale i koutek věnovaný stále unikajícím a nepolapitelným. Druhá adresa neznamená samozřejmě nic jiného nežli "Interpol Web".

Hrajeme už dostatečně dlouho na to, abychom se mohli státi zločinci nebo jim aspoň držet palce. Pokusíme se tedy pro začátek trochu zklidnit adrenalin romantičtější polohou mafiánského světa. Romantičtější proto, že jsme v něm nežili; vendetta se netýká našich rodin a nelítostní zabijáci vypadali jako dědeček na maturitním tablu. Zde jsou však kořeny pospolitosti, která sice dlouho odolávala a bránila svá sice pochybná, ale v daných podmínkách a k danému účelu dobře fungující pravidla proti proudu času a nemilosrdné venkovní erozi, avšak přesto prošla vývojem, jehož výsledek lze romantizovat pouze s velkými obtížemi. Vyzbrojíme se "slovníkem". Takže nejdříve vítejte u federálů, kde jsou nezákoné činnosti přesně klasifikovány a roztříděny, v síni slávy najdete bohatýrskou historii bojů se zločinem, ale i koutek věnovaný stále unikajícím a nepolapitelným. Druhá adresa neznamená samozřejmě nic jiného nežli , abychom se jako totální zelenáči nezesměšnili hned u vstupních dveří a s roztřesenými koleny nesměle vstupujeme. Jsme na Sicílii, k roku 1800 se hbitě přidávají další a omerta je věcí posvátnou.

Velmi kusé informace o vzniku, pravidlech, struktuře a fungování mafie nám značně neochotně prozradí na stránce o "světě gangů". Na stánkách "mafie po italsku"nás čeká italská mafie bez příkras a v italštině, s interaktivní mapkou dle krajových zvláštností a sfér vlivu. Pro ujasnění pojmů La Cosa nostra, co je sakra ostrá, to je sicilská záležitost. Vidět Neapol, zaplést se s Camorrou a zemřít; kalabrijské slunce rozpaluje La´ndranghetu, jejíž prsty sahají nejenom do tak nevinných italských krajů jako Valle d´Aosta a Liguria, ale také (stejně jako u obou předchozích) za nejedno moře; přehlídku uzavírá poměrně mladá Sacra Corona Unita z kraje Puglia. Po základních složkách italské směsi vzhůru do světa. Nejdříve samozřejmě za americkou "Cosa nostrou". Zde si kromě podrobné historie velkých rodin s časovou přímkou a nástupnickým sledem jednotlivých bossů ( a to jak u newyorské velké pětky Gambino, Genovese, Bonnano Lucchese a Colombo, tak i v Chicagu, Detroitu, New Orleans a všude jinde, kde byl aspoň jeden gang ) můžeme přečíst příběhy jednotlivých likvidací, najít osudy slavných zrádců a dvojích tváří, prohlédnout si zabijáky i oběti a zjistit, kdo vyřkl ten který rozsudek smrti a jak byl vykonán. K "newyorské odnoži mafie" se váže ještě tato, možná trochu současnější adresa.

Zlatý věk gangsterů z temného a průmyslového Chicaga, velké postavy, pády a vzepětí chicagské filiálky Cosa nostry najdete pak na adrese věnované "zlatému věku pánů gangsterů". Kromě historie italských, irských, židovských i polských gangů a podrobného popisu tak klíčových událostí, jako byl masakr v den Svatého Valentina, tu jak v mrtvé schránce čekají osudy takových pánů gangsterů, jako byli Al Capone, Johnny Torrio či Dion O´Banion, zatímco smrtící střely zde česnekem potírají legendární nájemní zabijáci Anselmi a Scalise. Letmé informace o historii, zato důkladná znalost žhavé či mírně chladnoucí mafiánské současnosti - to je to, co si můžete odnést ze stránky "o vstupní bráně do Cosa nostry", kterou připravil novinář a odborník na mafii a organizovaný zločin Jerry Capeci. Velmi zajímavá je sekce emancipovaných žen, ať už samostatných gangsterek-partnerek a spolupracovnic; za zmínku stojí i historie jednotlivých rodin a část věnovaná velmi populárnímu newyorskému bossovi, nyní téměř mučedníkovi "Johnu Gottimu". Ještě jeden nášup informací o základních rodinách a klanech, které tahaly za nitky, točí bubínkem na adrese, která přináší "velmi aktuální informace o mafii", a zároveň nám přináší malou gangsterskou hitparádu. Specialitou země vycházejícího slunce jsou urostlí, zejména na japonské poměry, chlapíci potetovaní od kotníku ke krku a zpět po zápěstí, chlapíci, jimž sem tam chybí pár článků prstů, členové organizace s podobným vnitřním řádem i předmětem zájmu, jako má mafie, pracující možná méně okázale, ale o to účinněji.

Na stránce o "Yakuze" najdeme základní informace, a dále nám připomene, že součástí japonské tradice není jen čajový obřad a ikebana. Prolínání hodných chlapů z předměstí, kteří hodně rádi cvičí a nutně potřebují peníze, s frontovými vysloužilci z Afghánistánu či Čečenska tvoří spolu s tradičně krutými bossy přesně tu nepředvídatelnou a neodhadnutelnou sílu "ruské mafie", která je schopna v poměrně krátké době vytlačit z tradičních teritorií místní konkurenci všude, kde se ocitne. Zajímavou adresou je i stránka obsahující úvahy o "mafiokracii" jako sociálním a politickém systému Ruska.

Po vyčerpávajícím životě v temném polosvětě, který neusíná před rozbřeskem, bychom si zasloužili trochu zábavy a odpočinku, uvolnění s přivřenými víčky a vědomým sněním, které může náš život gangstera obdařit gloriolou mužnosti, slávy a v podstatě fér hry a cti. K tomu se jeví jako nejvhodnější prostředek film, který je také k tomuto účelu hojně využíván. Na adrese věnované "klasickým gangsterkám" čeká dealer prohibiční kořalky, aby nás provedl klasickými dvojbarevnými gangsterkami. Možná bychom se mohli déle zdržet v lokále věnované "gangsterům a filmu, filmu a gangsterům", kde je bohatá výzdoba z filmových plakátů a jídelní lístek přehledně rozdělen dle filmů a období. Jako zákusek bychom mohli objednat "kmotří trilogii" a poté potkat další spoustu gangsterů a jejich krásných kočiček (co je zrovna k těmhle chlápkům přitahuje?) na "Hollywoodské adrese".

Pro nenapravitelné hračičky a ty, kteří raději zůstanou doma, je tu adresa "inetové online strategie", vypadající jako Klub mladých ochránců veřejného nepořádku či kamarádů mafiánských skutků. A pokud vám doopravdy nestačí si na mobstera či wiseguye jenom hrát, vyplňte formulář "velkého červavého jablka", zaplaťte členský příspěvek a počkejte, až si na vás udělá Capo di tutti capi čas. Na schůzku však není možné přijít jen tak - přijet nějakým obyčejným autem či dokonce taxíkem, nemít správný oblek, dostatek prstenů a nejlepší a nejspolehlivější chladné kovové kamarádky .Celý tento sortiment "zbraní a jiných věcí" lze celkem snadno pořídit na příslušné adrese, a když už budete potřebné propriety mít, zkuste se zamyslet, co vás vlastně ještě žene a nutí vstupovat do nějaké organizace: Nebylo by lepší být vlastním pánem?

Jistě jste už postřehli skvělou hru na klasické gangsterské téma: "Mafie".Na této stránce se dozvíte zajímavé informace o této hře. Dostáváme se v ní do třícátých let 20. století, do doby prohibice, kdy se to v USA jen hemží mafiánskými gangy.Hlavní hrdina je zde na počátku taxikářem v městě Lost Heaven. Po té co zachrání život hochům bosse Salieriho se postupně stává jedním z nejváženějších mafiánů ve městě. Hra pak sleduje vývoj této postavy po dobu několika let a celý příběh je vyprávěn retrospektivně jako výslech policejního komisaře. Tak tedy pokud si chcete zahrát na pravého mafiána ze "zlatých časů", neváhejte a opatřete si tuto hru. V roli Tommyho se pak nejen dostanete do různých patových situací, ale pochopíte i základní zásady mafie a její tradice.

ZPĚT